avizoAj Závažná Poruba si pripomenula 100 rokov od skončenia Veľkej vojny. V tejto vojne padlo 9 miliónov vojakov a 6 miliónov civilných osôb. V tomto počte je započítané aj 42 Porubänov.

V čase vojny zhoreli na nižnom konci štyri domy, nákazlivá "španielka" zobrala mnohým životy. Zlo sa na obec rútilo samospádom. Hladomor v roku 1917 a zmrzačení vojaci vracajúci sa z fronty.

V nedeľu 11. novembra 2018 sa o 10:00 hodine zhromaždili občania, položili kyticu kvetov a zapálili sviečky pri pomníku obetiam 1. i 2. svetovej vojny. Modlitbou a vrúcnou prosbou prosili Najvyššieho, aby už nedopustil útrapy, ktoré prináša vojna. Na záver pietnej spomienky spevokol Fidelitas zaspieval nábožnú pieseň. Starosta Pavel Beťko poďakoval za účasť a prítomných pozval na služby Božie. Tu odznela kázeň neznámeho autora, ktorú si veriaci vypočuli v roku 1914. Štyri mesiace po začatí vojny. Jej zmysel je naliehavý aj po storočí. Žiadala trvalý pokoj a mier medzi všetkými národmi a štátmi sveta. O jedenástej hodine a jedenástej minúte, keď pred sto rokmi začalo platiť prímerie, zazvonili zvony sveta a pridali sa aj porubské zvony.

Zhromaždenie občanov pri tomto výročí zdôraznilo prepotrebnú naliehavosť: udržať mier a bezpečnosť vo svete.

Fotogaléria: (04)

Text:-dm-, foto: -Ľubomír Cút-, spracoval: -webm- ©2018

Menu súčastí

Copyright © 2011-2019.  Všetky práva vyhradené. Licencie k jednotlivým materiálom  na tejto webovej stránke vlastní prevádzkovateľ. Bez jeho súhlasu je ďalšia reprodukcia, alebo distribúcia zakázaná. (Pravidlá požívania...)


Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Technická podpora

E - mail - prihlásenie

Webová stránka obce bola vytvorená s použitím najnovších štandardov, preto staršie prehliadače nevedia spracovať jej najnovšie funkcie. Pokiaľ si pravidelne aktualizujete Váš internetový prehliadač  (napr.: Microsoft Edge, Internet Explorer, Avant Browser, Firefox, Flock, Google Chrome, Konqueror, Maxthon, Opera, Safari,... ) na novú verziu, nemali by ste na stránke zaznamenať žiadne problémy.

Webová stránka je optimalizovaná aj pre moderné mobilné zariadenia.


__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________